Zakładanie spółek w Polsce
Przywrócenie terminu w postępowaniu administracyjnym
- Kategoria: Wiadomości,
- Utworzono: 20 wrzesień 2016
- Redaktor
W myśl obowiązujących przepisów, w postępowaniu administracyjnym obowiązują dwa podstawowe rodzaje terminów. Pierwszy rodzaj terminów to te, które wynikają bezpośrednio z ustawy (terminy ustawowe z kolei dzieli się na zawite i instrukcyjne), drugi rodzaj terminów to terminy dodatkowe wyznaczone przez organ administracyjny prowadzący daną sprawę.
Zasadnicza różnica pomiędzy terminami zawitymi i instrukcyjnymi sprowadza się do konsekwencji prawnych, które występują po ich przekroczeniu. W przypadku przekroczenia terminu zawitego przez stronę dochodzi do nieskuteczności podjętych czynności, natomiast przekroczenie terminu zawitego przez organ powoduje z kolei utratę przez niego kompetencji do rozpatrzenia danej sprawy.
Natomiast w przypadku przekroczenia terminu instrukcyjnego nie dochodzi do powstania tak doniosłych konsekwencji prawnych. Terminy instrukcyjne mogą bowiem być zarówno wydłużane jak i skracane. Oznacza to że strona nie traci definitywnie prawa do występowania z określonymi żądaniami.
Warto zaznaczyć jednak że, jeżeli dojdzie do przekroczenia terminu zawitego to istnieje jeszcze możliwość jego przywrócenia. Przywrócenie terminu następuje zawsze na wniosek strony. W myśl obowiązujących przepisów strona ma siedem dni na złożenie stosownego wniosku. Termin ten liczy się od momentu (od dnia) ustania przyczyny powstania uchybienia.
Wniosek o przywrócenie terminu powinien przede wszystkim zawierać:
- imię i nazwisko wnioskodawcy, datę i miejscowość
- adres wnioskodawcy,
- wskazanie organu administracyjnego (do którego kierowany jest wniosek),
- przedmiot wniosku (przywrócenie terminu),
- uzasadnienie wniosku (możliwie wyczerpujące opisanie przyczyny uchybienia terminowi),
- podpis,
- załączniki (przede wszystkim czynność główna – której uchybienie dotyczy np. zażalenie czy odwołanie).
Na zakończenie warto podkreślić, że we wniosku o przywrócenie terminu należy wyraźnie wskazać że strona nie ponosi winy za powstałe uchybienie.
Menu
Online:
Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.