Spółka europejska - Societas Europaea
- Kategoria: Spółki,
- Utworzono: 22 wrzesień 2016
- Redaktor
W związku z dynamicznym rozwojem gospodarczym na terytorium Wspólnoty Europejskiej, w pewnym momencie pojawiła się konieczność szerokiej unifikacji przepisów regulujących działalność gospodarczą w pewnych obszarach. Rozwiązanie problemu przyniosło wprowadzenie do systemu prawa unijnego tzw. spółki europejskiej (europejskiej spółki akcyjnej). W ten sposób ułatwiono przedsiębiorcom istniejącym na rynku unijnym prowadzenie transgranicznej działalności oraz umożliwiono tworzenie grup spółek z różnych państw- członków UE.
Spółka europejska posiada osobowość prawną. Podlega również obowiązkowi wpisu do właściwego dla danego państwa rejestru. W Polsce rejestrem takim jest Krajowy Rejestr Sądowy (KRS).
Należy wspomnieć jednocześnie, że aby mogło dojść do zarejestrowania spółki europejskiej, muszą zostać spełnione pewne dodatkowe warunki:
- formą prawną spółki musi być spółka akcyjna,
- kapitał akcyjny spółki wynosić musi minimum 120 tys. Euro
- spółka musi mieć charakter transgraniczny,
- siedziba spółki musi znajdować się na terytorium wspólnoty.
Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć, że zagadnienie spółki europejskiej objęte jest zarówno regulacją prawa Unii Europejskiego (rozporządzenie (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001), jak również przepisami ustawy z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej (Dz.U. 2005 r. Nr 62, Poz. 550).
Menu
Online:
Odwiedza nas 17 gości oraz 0 użytkowników.